Terapia ręki
w Centrum
- Czas: 50 minut
- Koszt zajęć: 140 zł
Terapia ręki to forma rehabilitacji, dedykowana jest dzieciom, które mają trudności w czynnościach samoobsługowych (np. ubieraniu się), pisaniu, rysowaniu. Jest ona szczególnie ważna w przypadku dzieci z trudnościami w zakresie percepcji dotykowej, czucia głębokiego, nieadekwatnego napięcia mięśniowego, czy mających nieprawidłowości w działaniu zmysłu wzroku.
Terapia ręki wspiera rozwój dziecka w sytuacji gdy występują u niego trudności ruchowe, czuciowe i koordynacyjne. Adresatami takiego postępowania terapeutycznego często już są maluchy, które z różnych przyczyn maja widoczne trudności w aktywnościach wymagających użycia obu rąk w sposób skoordynowany np. podczas zabawy manipulacyjnej, czynności samoobsługowych i później grafomotorycznych. U starszych dzieci z czasem może się to przejawiać również niechęcią do prac plastycznych, trudności w samoobsłudze, nieprawidłowym chwycie narzędzia pisarskiego, słabym opanowaniu umiejętności cięcia nożyczkami czy wiązania butów.
W grupie, do której szczególnie adresowana jest terapia ręki, znajdują się dzieci z postawioną już diagnozą:
- zaburzeń przetwarzania sensorycznego
- rozwoju zaburzeń koordynacji
- spektrum autyzmu
- ADHD
- opóźnień rozwoju ruchowego
- wrodzonej wiotkości stawów
- niepełnosprawności intelektualnej
- zespołów genetycznych np. zespołu Downa



Terapia ręki zwykle przeprowadzana jest u nas w ramach terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Ma na celu poprawę sprawności manualnej i grafomotorycznej, naukę prawidłowego chwytu pisarskiego, poprzez wzmocnienie mięśni obręczy barkowej, przedramienia i dłoni, co będzie również przekładało się na zwiększenie samodzielności w czynnościach dnia codziennego.
Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzana jest ocena funkcjonalna ręki, która pozwala dobrać indywidualny plan terapii.
Kroki w realizacji terapii:
- Przygotowanie motoryczno-proprioceptywne
- Rozwój umiejętności ręki
- Generalizacja umiejętności
Zajęcia prowadzone są indywidualnie, w formie atrakcyjnych zabaw i ćwiczeń z wykorzystaniem mas plastycznych, koralików, szczypiec, spinaczy, chwytaków, różnorakich stymulacji sensorycznych (faktury, kształty, ciepło/zimno), zadań grafomotorycznych oraz przede wszystkim ćwiczeń ruchowych angażujących całe ciało i rękę.
Specialiści w Centrum
Temat: Terapia ręki

Aneta Rynkiewicz
terapeuta integracji sensorycznej, pedagog